הפרעות אכילה

הפרעות אכילה נובעות ממקור של חוסר מנוחה קיומית. חוסר מנוחה קיומית שנובע מחוסר יכולת להכיל את העולם ואת הקיים מסביב. כפי שאנו רואים בכול סוגי הפרעות האכילה ישנו פטרן של בעיה בהכנסת מזון לגוף והוצאת המזון – הקאתו או הוצאתו באמצעות משלשלים. כך שבסיכומו של תהליך ואו בתחילתו האדם מנסה למנוע ואו להשהות את זמן המזון בתוכו לזמן הקצר ביותר ניתן -הזמן הכי קצר הוא כמובן חוסר הכנת מזון בכלל ואת המצב הקיצוני הזה של שהות אפסית של מזון בגוף אנו רואים באנורקסיה.

המצב של שהות קצת יותר גדולה של מזון בגוף אנו רואים בבולימיה שם המזון נפלט מיידית אחרי הכנסתו. זאת אומרת שאין לאדם את היכולת לסבול את מה שחודר אליו מבחוץ – שאותו המזון מסמל. אך מהו באמת אותו דבר שהאדם מנסה למנוע חדירה שלו האם זה באמת מזון או משהו אחר?

מניסיון אישי של מי שסבלה בצעירותה בכול סוגי הפרעות האכילה מינקות ועד גילאי ה 20 המוקדמות – אני יכולה להעיד על כך שהדבר שאותו אנו מנסים למנוע הוא – רגשות שליליים ומסרים שליליים שמנסים לפלוש לתוך האני שלנו ולהזיק לו – רגשות מחשבות ופעולות ומסרים שליליים שאנשים כגון קרובי משפחה מורים ילדים מהכיתה משלחים לעברנו.

כמו גם מסרים שליליים שמופצים בכל כלי התקשורת. כמו גם מסרים דיכוטומיים בעלי משמעות כפולה וזה אומר מסרים מזויפים -מישהו שמציג שהוא כאילו אוהב אותך אבל בפועל הוא שונא או סולד ממך ועושה פעולות שגורמות לך נזק. או הורה שאומר משהו אבל בפועל מתחת לפני השטח הוא מתכוון להפך.

אנשים ילדים ונוער שסובלים מהפרעת אכילה הינם בעלי סף רגישות מאוד גדול לאמת ולשקר. כמו גם לאנרגיות שליליות – וכמו שהרגישות שלהם מאוד גבוהה – כך גם החוסר יכולת להגן על עצמם בפני חדירה של דברים שליליים מבחוץ לבפנים. האוכל מסמל את העולם החיצוני – האוכל הוא הדבר היחידי שבן אדם יכול לשלוט על חדירה שלו ועל הוצאתו. אין שום דבר אחר שאדם מכניס ואו מוציא מהגוף שהאדם יכול לשלוט בהכנסתו והוצאתו.

אוויר למשל הוא דבר שנכנס ויוצא ללא שליטתנו. שדה הראייה והשמיעה שלנו מותקפים במסרים אין סופיים ומהירים בכול שעות היממה – לא ממש נשלט על ידנו מה יכנס ומה לא למוח. דברים שאנשים אומרים חושבים מרגשים ומתנהגים כלפנינו אלו דברים שלא אנו שולטים בכניסה שלהם עד הסוף ובהוצאתם

לכן הדבר היחידי שנשאר לנו שליטה עליו הוא האוכל וכך הופך האוכל לכלי שדרכו נעשת קומפנסציה -וזה אומר שהוא משמש תחליף לאותו כוח שאין לנו בפועל לאותו כלי של לשיטה שהיה צריך להיות ואין לנו – על שליטה של נתונים ועל כניסתם מבחוץ לתוכנו ועל הוצאתם מתוכנו החוצה חזרה.

לרוב מי שלא מאוד רגיש וגם מערכת החיסון שלו הרגשית חזקה -אין לו את הבעיה הזאת והוא גם לא צריך למצאו כלי תחליפי שדרכו הוא ירגיש חזק ושולט על העולם שמסביב לו ובתוכו -אך מי שלא נאלץ למצוא דרכים חילופיות וזוהי הדרך היחידה שנותנת תחושה כאילו של שליטה במצב – הבעיה היא שהכלי הזה הופך להיות מלכוד -אני קוראת לזה מלכוד 88 כמו מספר האין סוף שאין ממנו מוצא. ואתה נע בתוכו בלוף אין סופי.

היום אחרי התמודדות רבת שנים בצעירותי עם כול סוגי בעיות האכילה -ואחרי שצלחתי את הנהר ואף למדתי איך לטפל בכול השורשים הסמויים שמובילים אליה – אני יכולה להצהיר שאת כול התשובות מצאתי בתחום הרפואה המשלימה בה אני מתמחה היום ובשיטה שפתחתי לה אני קוראת מוח -היהלום דרכה אני מספקת תשובות לסובלים מההפרעות אלו.

מתוך ההתנסות הקלינית אני יכולה לומר שמתצפית ממאות לקוחות שסבלו כמוני מתופעות הפרעות האכילה זהו המכנה המשותף העמוק ביותר של כולם.

כמו כן קיים מכנה משותף נוסף והוא שכמעט כולם 95% הינם אנשים מוכשרים בצורה יוצאת דופן רובם מחוננים ואו בעלי כישורים מיוחדים. הרבה מאוד עוסקים ומוכשרים באומנויות. הרבה מאוד הינם ילדי אינדיגו וקריסטל – כמוני שרמת המורל מוסר אמת צדק חתירה לשלומות היא מהגבוהה ביותר – שכן הנשמה מגיע ממקור גבוה של מלכות – ורובם באלו לעשות שינוי תודעתי לא רק לעצמם אלא גם לציבור.

לכן ההקשבה שדורש האדם שלוקה בהפרעה הינה בעצם תחליף לסוג ההקשבה שהוא אמור לקבל גם ללא הימצאות המחלה בעיה – וזה אומר שהוא בעצם לא מקבל את אותו סוג הקשבה לצרכים המיוחדים שלו כילד מיוחד בצורה טבעית ולכן הוא נאלץ להשתמש במניפולציה של הרעבה עצמית כדי לקבל הקשבה בדרך בה הוא צריך לקבל כדי לממש את עצמו נכון.

אני חוזרת ואומרת להורים – הדרך היחידה לספק לילד לכל ילד תנאי גידול נכונים ולא לאלץ אותו לפתח תסמינים של הרעבה עצמית או תסמינים אחרים היא באמצעות הקשבה עדינה. ביטול הצורך בביקורת ושיפוט של הילד. והצורך לשלוט עליו. נתינה מסיבת של אהבה ללא תנאי והערצה למי שהוא בצורה טבעית בלי הצורך לשנות אותו על פי הסטנדרטים החברתיים או האישיים. אלא העצמה של התכונות הטבעיות עימם נולד. כשאתה מקבל את הילד שלך כמו שהוא ומקרין לו הערצה והאהבה אמיתית -הוא לא זקוק להילחם על עצמיותו.

המלחמה עם המזון היא מלחמה על העצמיות הטבעית אותה מישהו מנסה לרמוס לילד ולרוב זה מישהו מהוריו אחיו או ילדים וקרובים אחרים להם יש כוח לכך. כך שמזווית הראיה שלי כול הפרעות האכילה בתוך הזרע של הפורענות מסתתר אוצר יקר שרק צריך לדעת לטפח אותו נכון ולתת לו את המקום להבריא לגדול ולהפריח פרחים של עוצמה.

שלכם ד"ר נורמה אדית דניאל

ד"ר דני לוסקי
ד"ר דני לוסקי
ד"ר דני לוסקי PhD יוצר ומפתח שיטת לוסקי - מבחני אינטליגנציה i32. יו"ר הלשכה למקצועות בריאות משלימים. מטפל בשיטת לוסקי - רפואה משולבת לטיפול במחלות וכאב, טיפול זוגי ומשפחתי. מנטור של מנהלי עסקים בכירים במשק. כתב 12 ספרים בנושאי חינוך, בריאות וסודות ההצלחה.

Comments are closed.