מהי אוסטאופתיה

מאת עמוס קוסמן

אוסטאופתיה היא שיטת ריפוי המתמחה באבחון וטיפול של מבני הגוף על ידי איזון מכני של מערכת השלד, מערכת העצבים (קרניוסקרל) ומערכת האיברים הפנימיים.
אוסטאופתיה רואה את גוף האדם כמכלול שלם.

היא פותחה בארצות הברית על ידי ד"ר סטיל, רופא אוסטאופת, שסבר שפיזור משקל הגוף באופן לא נכון גורם ללחץ על מערכות הגוף. לחץ זה אינו מאפשר זרימת דם ותפקוד עצבי תקין ויוצר עודף או חוסר של לחץ ברקמות, מצב זה נקרא ב אוסטאופתיה "הבעיה האוסטאופתית – the osteopathic dysfunction " והוא המקור לכאב.
הטיפול הרפואי ה אוסטאופתי מתמקד בבעיה האוסטאופתית ובחוסר האיזון הגופני שנוצר בגלל הבעיה האוסטאופתית שמתבטא בחוסר איזון מכני, עודף או חוסר של לחץ ברקמות.

הטיפול מאפשר לאותה נקודת חולשה, הבעיה האוסטאופתית, לחזור ולתפקד כרגיל בתוך מבני הגוף. מבחינת ה אוסטאופתיה גוף האדם פועל כמו פאזל תלת מימדי וצריך שכל חלקי הפאזל יתחברו כדי לקבל את התמונה השלמה – הבריאות.
הטיפול הרפואי צריך להיות הוליסטי ויש לטפל בסיבת הכאב ובאיזון מבני השלד ולא רק בנקודת הכאב.
ה אוסטאופתיה מאפשרת לטפל במקרים רפואיים מסובכים באמצעות טכניקות עדינות אשר מביאות להטבה בתחושה של המטופל ולסילוק הסיבות העמוקות שבגינן הוא סובל מכאב.

כאשר השרירים והמפרקים פועלים באופן לקוי, מופר האיזון המכני בפעילות הגוף. הגוף הופך לרגיש ופגיע ואינו מפעיל את כוחות הריפוי הטבעיים שלו.
באמצעות איזון מכני של גוף האדם, ביומכניקה אוסטאופתית, ניתן להגיע לתפקוד אופטימאלי ובכך לסייע לגוף להשתמש במלוא כוח הריפוי העצמי שלו.
ה אוסטאופת גורם לנו להתחדשות הגוף, מחזק את המערכת החיסונית וממריץ את מנגנוני הריפוי הטבעיים שלנו.
אם אתם סןבלים מכאבי גב, וכבר ניסיתם הכל ושום דבר לא עזר, כנראה שהגיע הזמן שתתייחסו לסיבת הכאב ולא לכאב עצמו. בשביל לדעת את סיבת הכאב.צריך להתחיל בלחפש את הטראומות של העבר, החיפוש הזה הוא לפעמים יכול להיות קצת קשה ומסובך, כי משקורה לעתים קרובות זה שהגורם הטראומתי נשכח, הכל חוזר לשגרה, הטראומה עוברת ישר לתת מודע ונשכחת לגמרי מהמודע ורק כעבור זמן מתפרץ כאב הגב במלוא עוצמתו. לפעמים כשהגוף יודע לאזן את עצמו הכאב יכול להתפרץ גם כמה עשורים אחרי הטראומה הפיזית.
ברוב המקרים, כאבי גב אקוטיים, אינם מראים סימנים חמורים במצב ההתחלתי שלהם, אך מצב זה הוא מטעה כי הכאב רק מבטא את הבעיה הפנימית העמוקה, ובכל מצב של כאב גב ישנו נזק ודאי ברקמות הפנימיות. מצב זה מחייב ביקור אצל אוסטאופת מומחה כדי לאזן את הרקמות הרכות שעוטפות את חוליות הגב.
האוסטאופתיה הפכה להיות המענה הראשון לכל כאבי הגב בכלל ועם מאה אחוזי הצלחה למקרים של כאבי גב בעקבות תאונה או נפילה, יותר מכל שיטה רפאית אחרת בשוק רפואת כאב ורפואת גב.
הייחודיות של הטכניקות המוצעות באוסטאופתיה הוא החיפוש התמידי אחרי הטראומה הראשונה והיכולת לתת מענה הוליסטי במובן הרחב ביותר של המילה, מה שמאפשר למטופל לנוע בחופשיות מוחלטת במישור הפיזי בפרט אבל גם במישור הסומאטו- אמוציונאלי.
כמובן, צריך להבחין ולשלול מקרים של זעזוע חמור או פציעה מלווה בחום אפילו מתונה (זיהום חיידקי אפשרי) , שאז צריך לפנות לרופא לפני הביקור אצל אוסטאופת מומחה.

מאיפה ולמה נוצר כאב?

הכאב מועבר למוח באמצעות העצבים הסנסורים . הכאב, הוא תמיד תוצאה של גירוי, דחיסה או לחץ מכני על עצב, שנגרם על ידי לחץ פיזי או על ידי לחץ נפשי. לחץ זה גורם להתכווצות של רקמות שעוטפות את העצב. טיפול בכאב מסוג זה על ידי תרופות משככות כאב עוזר במצב הרגעי אך מחמיר את המצב בהמשך כי זה לא מטפל ברקמות שניזוקו וברקמות שלוחצות על העצב, זה רק משתק את הכאב באופן זמני וגורם לאדם שלקה בהתקף לחשוב שעכשיו הכל יסתדר אבל המציאות הפוכה. לכן צריך בכל מקרה של כאב גב לחפש את סיבת הכאב ולהתייחס רק אליה על מנת להשיב את המצב לקדמותו.
טראומות קטנות
כשאומרים טראומה הכוונה לא בהכרך שבר או נקע רציני, לפעמים דווקא המכות היבשות שבהם לא נשבר כלום ואחרי ההלם הראשוני נראה שהכל לכאורה בסדר, מסתירות בתוכן כוח אינרטי שממשיך לחלחל ולהדהד במשך שנים עד שנוצר נזק די רציני ואז הוא פורץ החוצה ומתחילים להרגיש כאבי גב או פריצת דיסק. בדרך כלל רוב האנשים לא מתייחסים ברצינות לפציעות ונפילות שלא השאירו סימנים חיצוניים, משתדלים להמשיך כרגיל, גם לא כל כך יודעים איך להתייחס לטראומות שלא השאירו אחריהם כל סימן חיצוני של נזק הנראה לעין. אבל המציאות הפוכה, תאונות דרכים לא קטלניות, צליפת שוט אפילו מינורית, תאונת עבודה קטנה, פציעת ספורט לא רצינית, נשים אחרי לידה קלה, הינם הסיבות הכי שכיחות לכאבי גב עתידיים.

אחרי טראומה אפילו מינורית נוצר חוסר איזון מכני בחוליות הגב והאגן, וחובה ללכת לטיפול אצל אוסטאופת מומחה כדי להחזיר את האיזון המבני שהופר. חוסר טיפול גורם לחוסר יציבות שגורם לסימפטומים רבים בנוסף לכאב המקומי: יתר גירוי עצבי, עצבנות, עייפות, חוסר איזון בוויסות מערכת הדם, והשפעה כללית על מערכת העצבים. במידה והגוף מצליח לעשות קומפנסציה בעצמו אז נוצר מצב לטנטי שמחמיר עם השנים עד להופעתם של כאבי גב כרוניים עם פריצות דיסק חמורות, ולא נותר לרופא ברירה חוץ מלנתח ולקבע את הגב, מצב לא נעים בכלל. מבחינה סטטיסטית הוכח ב 90 אחוז מהמקרים, שאפשר ב12 טיפולים רצופים למחוק את הכאבי גב על ידי התחדשות של תאי הגזע באיזור חוליות הגב וללא קשר לגיל המטופל. טראומה שלא טופלה לעולם תמשיך בתוך גוף האדם, וזה רק עניין של זמן עד שהיא תורגש, מצב שיגרום בעתיד למחלות ולכאבים ראומתיים, ארטרוזה, ארטריטיס, הסתיידויות, פריצת דיסק, ירידה בצפיפות העצם, שברים דחוסים, התקשויות, חוסר תנועתיות, כיווצים בשרירים, כאבים במפרקי הכתף, מוגבלות תנועה באגן והרשימה עוד ארוכה.

עמוס קוסמן
אוסטאופת DO
מתמחה בבעיות שלג וגב, מקבל בירושלים ותל אביב.
לפרטים – www.osteopat.co.il  

ד"ר דני לוסקי
ד"ר דני לוסקי
ד"ר דני לוסקי PhD יוצר ומפתח שיטת לוסקי - מבחני אינטליגנציה i32. יו"ר הלשכה למקצועות בריאות משלימים. מטפל בשיטת לוסקי - רפואה משולבת לטיפול במחלות וכאב, טיפול זוגי ומשפחתי. מנטור של מנהלי עסקים בכירים במשק. כתב 12 ספרים בנושאי חינוך, בריאות וסודות ההצלחה.

Comments are closed.