מאמר בנושא שיעול ופחדים

שרה הגיעה אלי לטיפול עקב שעול שאינו פוסק. היא ציינה שניסתה כל מיני תרופות קונבנציונליות ואפילו תרופות סבתא כדבריה אולם לא הבינה מדוע השיעול לא נפסק. התחושה גורמת לה לחנק חוסר אוויר ואפילו דיכאון.

התחלנו בטיפול שאלתי שאלות כמו: מתי החל השעול? באיזה סיטואציות הוא מגביר עצמו?. שאלתי שאלות לגבי החיים שלה במשפחה היום והחיים שלה כילדה. השאלות לא נשאלו סתם. הם נשאלו כדי להעצים ולעלות תובנות שמפריעות ותוקעות.

שרה סיפרה שכאשר הייתה ילדה קטנה. כל פעם שהייתה מדברת בקול רם ההורים שלה היו מעירים  לה בכעס: למה את צועקת תשתקי!  משהו בסגנון הזה סיפרה. "גרנו בחו"ל זה לא היה מקובל שמדברים בקול רם" ציינה. "בנוסף כל פעם שרציתי שיקנו לי דברים קטנים המשפט:  אין כסף חזר על עצמו שוב ושוב. הרגשתי שהחיים מצמצמים את עצמם עבורי. ואם את שואלת אותי לגבי השעול? כן. תחושת החנק והשעול היו מופיעים כבר אז".

היא זכרה את עצמה כנערה מתבגרת חסרת בטחון, לא בולטת במיוחד, מדברת בשקט ולא מרימה את קולה. בילדותה סבלה מבעיות של דלקות חוזרות ונשנות ואפילו הקול היה נעלם לעיתים קרובות. היא סיפרה בעברה על ימים ארוכים שבהם לא יכלה לדבר עקב בצקות בגרון.

עם השנים היא נשאה נולדו לה ילדים.  לדבריה כאשר ילדיה הקטנים היו צועקים ומשתוללים והיא  הייתה מרימה את קולה הייתה מיד נחנקת ומשתעלת שיעול עז ללא מעצורים וגם אז לפעמים הייתה מאבדת את קולה.

שאלתי אותה האם הבעיה בעבר החריפה והגיעה גם לדלקת ריאות. ציינה בחיוך כן… איך ידעת?. אפילו אושפזתי מספר פעמים בגלל דלקת ריאות חריפה וחום גבוה.

הסברתי לשרה שמילדותה צ'אקרת הגרון שאחראית על הדיבור מדוכאת אצלה עקב חינוך ומוסכמות עבר.  הנשימה שמכניסה את אנרגיית החיים לגוף הצטמצמה ולכן הגיעו הדלקות באזור הנשימה והגרון ומלווים אותה גם בבגרותה.  מכיוון שגם היום היא אינה פועלת נכון ומצמצמת לך את הקיום ואת הנשימה ולכן הדלקות חוזרות שוב.

"את יודעת" היא אמרה. "אני בהתפתחות רוחנית שנים. הנושא מאוד מעניין אותי. הבנתי שיש משהו שעלי לשחרר ואני עובדת על זה. אפילו הלכתי ללמוד פיתוח קול שעזר לי בדיבור ובביטוי. השיעול שכח, אולם בזמן האחרון הוא חזר. הבנתי שזה משהו שתקוע אצלי זמן רב, ולא נכון לי. אני רוצה שתבדקי".

עצמתי את עיני וניסיתי להתחבר להדרכה שתתן לי תשובות בתקשור.

שאלתי אותה על מהות היחסים שלה היום עם בעלה. היא הסבירה לי שבזמן האחרון משהו שם אנרגטית לא נכון. הוא הפך להיות אגרסיבי בדיבור אלי וחסר סבלנות. תראי אמרה הילדים עזבו את הבית, חלק נשאו והבת הקטנה עברה לגור עם החבר. נשארנו למעשה לבדנו שנינו. ואני מרגישה שכל פעם שאני מדברת אליו הוא כאילו לא מוכן להקשיב. הטלויזיה והחדשות חשובים יותר ממני וממה שאני רוצה לומר ואני חשה שהוא לא מתייחס אלי בכלל. אני לא מאושרת איתו בחיים שלי אמרה.

האם את כועסת עליו שאלתי? בוודאי שאני כועסת אני מרגישה שאני מדברת אל הקירות לפעמים. האם בילדותך חווית תחושה מאין זאת? שאלתי.

היא חשבה לפתע ונזכרה בילדותה שהייתה מדברת והוריה שהיו עסוקים במטלות החיים לא תמיד יכלו להטות אוזן קשבת למילותיה ואפילו היו כועסים עליה שהיא מפריעה להם.

את העבר אין להשיב אמרתי. אלה רק להביט קדימה ולנסות לראות כיצד לפעול למען בריאות תקינה ואיכות חיים.

הביני. כאשר את אומרת שהתרופות לא עוזרות. זה בגלל שבנקודת השורש בילדות לא שחררת. את צריכה להרפות, לסלוח ולשחרר את כאב הילדות. שנובעת בחיים שלך מגילאים צעירים. הכעסים והתקיעות הזוגית חוסר ההקשבה והביטוי מזכירים לך את הילדות. בגלל זה השעול "התעורר".

אולם הביני. זה המקום שאת צריכה לשחרר ולהרפות. להתחיל לחשוב אחרת, להבין דברים אחרת. שם מקור התקיעות שלך ולכן התרופות אינן עוזרות.

כאשר את מחליטה שהזוגיות והחיים הזוגיים לא מפריעים לך, ואת אדון לעצמך, ואת בתובנה לעצמך, וחיה לעצמך בתוך המסגרת המשפחתית וקוצרת מכל הפירות שם יגיע השחרור. ועשי זאת ללא רגשות אשם. התחילי להתחשב אך ורק בעצמך. והביני אינך נקראת אגואיסטית.

"את יודעת" אמרה "שמתי לב שברגע שהפסקתי לעבוד ויצאתי לפנסיה השעול חזר. אני משתדלת לעשות חיים אני הולכת לבריכה מתעמלת בחדר כושר עושה כייף. הולכת לסרטים אני חשה מאושרת אבל משתעלת.

אני לא מבינה מדוע? מכיוון שברגע שיצאתי לפנסיה ואני צריכה להנות אני חשה רגשות אשמה?

"רגשות האשמה נובעים מתחושה של השרדות". ציינתי. "הפחד שאולי לא יהיה כסף ואיך את מרשה לעצמך לבלות ולבזבז".

התובנות שקיבלתי מההדרכה אמרו: שעליה לחיות ולהנות מהרגע. "לרקוד כאילו את מחר".

הביני כל קושי שהנך חווה מגיע מגלגולים קודמים. כל מחשבה מגיעה מתוך פחד ומכניסה לחיים שלך התעכבויות.

הקושי תמיד ינשוף בעורפך. תמיד יהיה לך קשה להתמודד. אבל אין מה לעשות זאת ההתפתחות הרוחנית , ואיתה צריך להתמודד. קוראים לזה תיקונים.

כי לחיות את הרגע מכניס לנו אורח רוח של קלות של זרימה ומגרש את הפחד הקיומי שירשנו אותו מההורים שלנו ומגלגולים קודמים.

ורק כאשר עשינו זאת בחרנו בקלות ובחרנו בחיים.

חיותה אפשטיין

מטפלת רב תחומית ומתקשרת את "ספר החיים"

www.hayutaep.com

0522-802867

ד"ר דני לוסקי
ד"ר דני לוסקי
ד"ר דני לוסקי PhD יוצר ומפתח שיטת לוסקי - מבחני אינטליגנציה i32. יו"ר הלשכה למקצועות בריאות משלימים. מטפל בשיטת לוסקי - רפואה משולבת לטיפול במחלות וכאב, טיפול זוגי ומשפחתי. מנטור של מנהלי עסקים בכירים במשק. כתב 12 ספרים בנושאי חינוך, בריאות וסודות ההצלחה.

Comments are closed.